Oxford Film Festival 2005 (3rd annual)

(NC = Non-competition)

Animated Shorts

Cold War -- The Faith-Based Space Battle -- Learn Self Defense (= WINNER) -- The Zit

Documentary Features
Another Side of Peace -- Beanland: Rising from the Riverbed -- Code 33: The Hunt for the Miami Serial Rapist -- Gram Parsons: Fallen Angel -- The Great American Quilt Revival -- The Green Bus v. the White House -- Half Japanese: The Band That Would Be -- King -- Hamburger America (NC) -- It's Grits (NC) -- The Maharaja of Jodhpur -- May All Your Days Be -- Mardi Gras: Made in China -- Patrick Smith's Florida: A Sense of Place -- Paul Soldner: Playing with Fire -- Peaceable Kingdom -- The Rough South of Larry Brown (NC) -- Undefeated: The Chucky Mullins Story (NC) -- Variations on a Theme: To Be an Israeli Woman -- Walking the Line -- Witches in Exile -- You See Me Laughin: The Last of the Hill Country Bluesmen (= WINNER)

Documentary Shorts
Caught in Paint -- Chickens in the City -- The Children Shall Lead -- Jon Hendricks: The Freddie Sessions -- Southern Family -- The Welcome Table (NC) -- Yum, Yum, Yum (NC)

Experimental Shorts
Hallaig (= WINNER) -- In Vivo -- The Refracted Fractions of Bill Lavendar: Poet, Dogwalker -- Thought Tunnels, Love Heights -- Turn to the Wind

Local Youth Films
Anything for a Guy -- The Bloody Toe -- Menendez -- Not So Quiet on the Western Front -- The Spirit That is Before Us

Music Videos
Air We Breathe / The Dexateens -- I Don't Love Nobody / Ruby Jane Smith and the Taylor Grocery Band  -- Juke Joint / Carl Sims -- Life Like / The Cooters -- Mad, Bad, and Dangerous / Cary Hudson -- Moving Along / The Planets (= WINNER) -- Phoenix with a Heartache / Kids in the Way -- Rednecks at Red Rocks / Kudzu Kings

Narrative Features
Automusik Can Do No Wrong -- Blackballed: The Bobby Dukes Story (NC) -- Company K -- Deprivation -- The Essence of Irwin -- Glorious Mail (= Audience Award Winner) -- Herstory -- The Lady from Sockholm -- The Milk Can (= WINNER) -- My Big Fat Independent Movie (NC) -- Purgatory House -- Raiders of the Lost Ark: The Adaptation (NC) -- Root Doctor -- Verflixt Verliebt

Narrative Shorts
The Accountant (NC) -- Action Anton -- Automated Assets -- Bachelor 37 -- Bar Noise -- The Big Thing -- Cotillion '65 -- Disturbing Leonard -- The Fix -- Fly -- A Good Family -- Hellbent for Good Times -- Hot Java -- How I Know You -- Instrumental Treason: A Mutiny in Four Movements -- Lift (= WINNER) -- Monkey Junction -- 90 (Ninety) -- One Weekend a Month -- Photomateurs -- Pre$idency -- Programming to Die For -- La Puta -- (The Whore) -- The Red Dawns -- Samuel Demango -- Smartcard -- Suhane Sapne (Sweet Dreams) -- Tahara -- Town Planner -- Trekant (Threesome)

Panels and Workshops
Documentary Filmmakers Panel: Here in the Real World -- Producers Panel: Now What Does a Producer Do? -- Screenwriters Panel: The Life and Death of the Screenplay -- Talent and Casting Panel: Are You Ready for Your Closeup?

The 2005 festival was dedicated to the memory of Larry Brown and Robert Freeland.