Oxford Film Festival 2013 (10th annual)
(NC = Non-competition)

ANIMATED SHORTS
Flatland (NC) -- Grandmothers (Abuelas) = WINNER -- Ham (Jamón) -- The Loop -- Mayday -- Strings

DOCUMENTARY FEATURES
Antenna -- Basically Frightened: The Musical Madness of Colonel Bruce Hampton (NC) -- Eating Alabama -- My Brooklyn: Race, Real Estate, and the Future of Cities -- An Ordinary Hero  = WINNER -- Plimpton! Starring George Plimpton as Himself -- Uprising

DOCUMENTARY SHORTS
Boomtown -- Camino, the Journey to Santiago -- Grand Fugue on the Art of Gumbo -- Reborning  = WINNER -- The Urban Herd

EXPERIMENTAL SHORTS
30 Miles -- Dance Elephant Dance -- Don’t Break Down  = WINNER -- Life -- Melt in the Shade -- Milk Sorrow -- Music for the Self-Transforming Machine -- Notes on the Revolution (Silent version) -- Rolling Stock -- Slices of Clarity -- Thunder May Have Ruined the Moment

MISSISSIPPI DOCUMENTARIES
April’s Way = WINNER -- Drawing on a Dream (NC) -- DVD Blues: or Thad Calls Barton About Renaldo and Clara (NC) -- Growing our Own -- Lecile -- Manifest Destiny 2.0 -- Mickle’s Pickle -- Native Son (NC) -- Pizza Shop -- Pride and Joy (NC) -- Rebels: James Meredith and the Integration of Ole Miss (NC) -- Ten (NC/2013 Community Film) -- We Didn’t Get Famous: The Story of the Southern Music Underground, 1978-1990 (NC)

MISSISSIPPI MUSIC VIDEOS  
Bye Bye Baby / Gina Sexton -- A Change Is Coming / Zechariah Lloyd -- Crossroads Blues / Adam Gussow -- Flood you under / Robodrum -- Growing Pains / Junk Culture = WINNER -- In the Garden / Jimbo Mathus -- JoLynn / Bill Perry -- Lanthanum / Loki -- Mother Never Held Me / Wolf Ruffin -- Notes on the Revolution (Sound version) / Louis Bourgeois, Dennis Herring -- Passing By / Clayton Matthews Pepper -- Twice on Sunday / Bonfire Orchestra -- Waiting for You / Andrew and Ciera -- White Buffalo / Jimbo Mathus -- Zebra Print / Sipsy Fires

MISSISSIPPI NARRATIVES    
Genrevolt -- Grasshopper! -- Ole Miss Filmmaking Workshop Films (NC) -- The Retirement Party -- S for Sally (NC) --Third Shift -- Tube = WINNER -- Tupelove (NC)

NARRATIVE FEATURES
Come Morning -- Congratulations -- The Discoverers  = WINNER -- Pictures of Superheroes -- Spotlight Film #1: Best Friends Forever (NC) -- Spotlight Film #2: This is Martin Bonner (NC) -- Tennessee Queer

NARRATIVE SHORTS
America 101 -- The Beard -- Crush -- Crush 472 -- The Dark Companion -- DeafBlind  = WINNER -- Dinner with Holly -- Double or Nothing -- Emergency Contact -- Free Kick  (Libre Directo) -- The Golden Bough (Der Goldene Zweig) -- The Hiccup -- The Potential Wives of Norman Mao -- Pretty Monsters -- Remake -- SplitTime -- Tracer Gun -- Why I Make Movies

PANELS AND WORKSHOPS
(** held in conjunction with the Midsouth Intellectual Property Institute’s Continuing Legal Education with the Mississippi Bar Association and FNC)
Casting Panel (pictured) -- Children's Acting Workshop (Hosted by Oxford Acting Studio) -- Conversation with Roger Avary -- Documentary Filmmaking Panel** -- Music in Film Panel** -- Panel: Remembering the 1963 Sit-in at Jackson, Miss. Woolworth’s Panel Discussion (in conjunction with the Overby Center for Southern Journalism and Politics) -- Thacker Mountain Radio

LISA BLOUNT MEMORIAL ACTING AWARD
Rebecca Jernigan,Tube

Highlights from 2013 program, edited by Matthew Graves